Örvénylések az Európai Bank- szektorban

2025.02.01

A német Commerz -bankban immár összesen 49%-os részesedést szerzett három másik nagy globális szereplő, az olasz Uni- Credit (28 %) , a Brit Barclays (16%), míg az amerikai Citi Group (5 %). A Commerzbank vezetősége tiltakozna az Uni- Credit közeledése ellen és ellenséges felvásárlási kísérletnek minősíti közeledését. Ugyanakkor az olaszok második legnagyobb bankjának (UC) vezére, Andrea Orcel a Brüsszeli hatóságok engedélyére vár azt illetően, hogy a közvetlenül 9,5 % os részesedése mellett 18,5% pénzügyi eszközök formájában birtokolt részt részvényekre válthassa a Commerzbankban. Az engedélyt követően már csak egy kis lépés választaná el attól, hogy nyilvános vételi ajánlatot tehessen Németország második legnagyobb bankjára.

forrás: Pixabay
forrás: Pixabay

Más részről az Unicredit az olaszországi harmadik helyezett legnagyobbra, a Banco BPM- re is pályázik, de felvásárlási ajánlatát a részvényesek szemtelenül alacsonynak minősítették, ugyanis az mintegy 0,5% -kal volt magasabb az éppen aktuális árfolyamnál- kb. 0,175 euróval.

Érdekes összefüggésként húzódik a háttérben, hogy mind a német Commerzben, mind az olasz BPM-ben korábban az európai törvényhozás felszólítására a bankmentés során 2009-ben a nemzeti kormányok jelentős részesedést vásároltak fel. Ennek múltja a '80- as évek végétől erdeztethető pénzügyi deregulációban gyökerezik. Konkrétan ez vezetett el a 2008-as hitelválsághoz, amit az amerikai nagybankora jellemző felelőtlen hitelezés és az ezt tetéző, nemfizető hitelkérelmek értékpapírosítása, majd a világ nyugdíjalapjainak és más tőke szervezetei számára eladásából alakult ki. Ennek eredményeképpen jelentősen megingott a bankokba vetett bizalom, a betétesek tömegesen jelentkeztek pénzükért és sok pénzintézet világszerte fizetésképtelenné vált és csődközeli állapotba jutott.

Ebben a válságos állapotban az Európai Tanács utasítására a nemzeti kormányok feltőkésítették Európa vezető bankjait, részesedést szerezve bennük. Így a német kormány közel 25% - nyi részvénypakett birtokosa lett, melyből utóbb 12 %- nyit piacra bocsátott. Ezen nagy volumenű részvény- értékesítés vezetett az Uni- Credit közeledéséhez, csakúgy, mint az olasz BPM esetében is történt.

PénzMonológ.hu
Minden jog fenntartva 2024
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el